Narace štětcem – Grimmich
Igor Grimmich
narozen 1979 v Praze | gymnazista, umělecký truhlář | absolvent AVU v Praze, malířský ateliér Michaela Rittsteina, 2008 | společné výstavy od r. 2003 – Česko, Slovensko, Německo, Belgie | samostatné výstavy od r. 2005 | III. místo na konfrontační přehlídce Arskontakt, 2006 | ostatní: grafika, objekty
Igor Grimmich patří k výrazným osobnostem současné mladé malířské scény. Tíhne k expresivitě, reálnému zobrazování a narativitě. Je městský malíř? Na první, zběžný pohled možná. Není však dokumentátor. Je fascinován architekturou města, megalomanskými podobami lidských úlů, sítěmi komunikací, ztrátou intimity a osamělostí individua. Charakteristický je pro něj vyhraněný zájem o syrovost témat, podporovaný brilantními malířskými postupy. Grimmich si užívá svoje vize tak kontroverzně, jak jen může. Nedeprimuje ani sebe ani nás závažností depresivního námětu. Staví obraz tak, aby vážnost frivolně odlehčil groteskním detailem. Člověk je obsažen v jeho plátnech jakoby mimoděk. Figura má zde význam převážně zástupný, symbolický, její podstata je antipsychologická a její smysl se naplňuje teprve naším prostřednictvím. Ať tak či onak, intelektuální obsahy Grimmichových sdělení mají schopnost morálního ataku. Města zaplněná figurální hemživou stafáží připomínají u Grimmicha sarkofágy vyhynulé civilizace. Pohyb je strnulý a mrtvolný. Grimmich čerpá z tísnivé alarmující pocitovosti, která inklinuje k morálním a vyšším principům.
S použitím textu Aleše Rezlera
Igor Grimmich aktuálně připravuje výstavu pro pražskou Galerii 21. století (Dukelských hrdinů 407/26, Praha 7). Výstava potrvá od 4. do 28. února.